Home | Sports | Fall Sports | 1st Round – Football Playoff Results – All Classes

1st Round – Football Playoff Results – All Classes

Illinois High School Football Playoff 1st Round Results

Class 1A

Game 1 — Lena (L.-Winslow) 55, Toulon (Stark County) 20
Game 2 — Milledgeville 56, Abingdon (A.-Avon) 21
Game 3 — Stockton 36, Cuba [North Fulton Coop] 6
Game 4 — Freeport (Aquin) 30, Fisher 27

Game 5 — Kewanee (Wethersfield) [A.-Wethersfield Coop] 31, Orangeville 14
Game 6 — Princeville 27, Dakota 24 (2 OT)
Game 7 — Forreston 50, Catlin (Salt Fork) 14
Game 8 — Fulton (H.S.) 34, Ottawa (Marquette) 16

Game 9 — Tuscola 56, Chester 0
Game 10 — Mt. Sterling (Brown County) 42, Arcola 28
Game 11 — Carrollton 36, Madison 34
Game 12 — Camp Point (Central) 30, Hardin (Calhoun) [Coop] 12

Game 13 — Bridgeport (Red Hill) 46, Pleasant Hill [Coop] 20
Game 14 — Toledo (Cumberland) 26, Decatur (D. Lutheran) [Coop] 21
Game 15 — Argenta (A.-Oreana) 56, Moweaqua (Central A & M) 12
Game 16 — Athens 49, Warrensburg (W.-Latham) 20

Class 2A

Game 1 — Sterling (Newman Central Catholic) 27, Aurora (A. Christian) 18
Game 2 — Chicago (C. Hope Academy) 49, Chicago (Orr) 0
Game 3 — Orion 40, Rockford (R. Christian) 0
Game 4 — Clifton (Central) 43, Aledo (Mercer County) 22

Game 5 — Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 50, Lanark (Eastland) [E.-Pearl City Coop] 14
Game 6 — Savanna (West Carroll) 40, Minonk (Fieldcrest) 0
Game 7 — El Paso (E.P.-Gridley) 29, Taylor Ridge (Rockridge) 26
Game 8 — Knoxville 66, Chicago (Marshall) 20

Game 9 — Hamilton [West Hancock Coop] 36, Auburn 7
Game 10 — Bismarck (B.-Henning-Rossville-Alvin) 37, Carmi (C.-White County) 34
Game 11 — Maroa (M.-Forsyth) 56, Carthage (Illini West) 28
Game 12 — Eldorado 38, Red Bud 13

Game 13 — Westville 42, Mackinaw (Deer Creek-M.) 0
Game 14 — Carlyle 32, Sciota (West Prairie) [Bushnell-West Prairie Coop] 14
Game 15 — Downs (Tri-Valley) 42, Bunker Hill [Coop] 6
Game 16 — Shelbyville 44, Villa Grove [V.G.-Heritage Coop] 6

Class 3A

Game 1 — Farmington 48, Winnebago 6
Game 2 — Wilmington 30, Elmwood [E.-Brimfield Coop] 14
Game 3 — Peotone 41, Paxton (P.-Buckley-Loda) 20
Game 4 — Elmhurst (IC Catholic) 55, Watseka [Coop] 6

Game 5 — Williamsville 52, Spring Valley (Hall) 6
Game 6 — Bloomington (Central Catholic) 35, Beardstown 31
Game 7 — Byron 28, Eureka 7
Game 8 — Monticello 35, Poplar Grove (North Boone) 14

Game 9 — Pleasant Plains 51, Trenton (Wesclin) 20
Game 10 — Newton 17, Alton (Marquette) 6
Game 11 — Decatur (St. Teresa) 34, Marshall 8
Game 12 — Carlinville 52, Wood River (East Alton-W.R.) 19

Game 13 — Vandalia 41, Fairfield 14
Game 14 — Greenville 39, Sesser (S.-Valier) [Coop] 20
Game 15 — Anna (A.-Jonesboro) 22, Hillsboro 8
Game 16 — Pana (H.S.) 39, DuQuoin (H.S.) 26

Class 4A

Game 1 — Johnsburg 47, Chicago (Urban Prep/Englewood) 0
Game 2 — Rochelle 69, Chicago (Agricultural Science) 0
Game 3 — Norridge (Ridgewood) 49, Chicago (Sullivan) 14
Game 4 — Morris 50, Kewanee (H.S.) 20

Game 5 — Chicago (Raby) 58, Rock Island (Alleman) 6
Game 6 — Richmond (R.-Burton) 21, Chicago (Urban Prep/Bronzeville) 6
Game 7 — Dixon (H.S.) 40, Geneseo 35
Game 8 — Genoa (G.-Kingston) 50, Elmwood Park 7

Game 9 — Rochester 42, Fairbury (Prairie Central) 6
Game 10 — Belleville (Althoff Catholic) 42, Carterville 0
Game 11 — Herrin (H.S.) 63, Paris 28
Game 12 — Tolono (Unity) 61, Pontiac 42

Game 13 — Highland 45, Quincy (Notre Dame) 0
Game 14 — Effingham (H.S.) 48, Manteno 21
Game 15 — Herscher 48, Columbia 14
Game 16 — Taylorville 42, Coal City 7

Class 5A

Game 1 — Chicago (Phillips) 40, Chicago (Morgan Park) 6
Game 2 — Chicago (Solorio Academy) 62, Chicago (Back of the Yards) 0
Game 3 — Lemont (H.S.) 50, Woodstock (North) 0
Game 4 — Lake Villa (Lakes) 48, Chicago (Westinghouse) 22

Game 5 — Sterling (H.S.) 48, Arlington Heights (St. Viator) 0
Game 6 — Maple Park (Kaneland) 47, Chicago (Lindblom) 0
Game 7 — Woodstock (Marian) 31, Antioch 9
Game 8 — Glen Ellyn (Glenbard South) 49, Chicago (Payton) 31

Game 9 — Dunlap 64, Streator (Twp.) 20
Game 10 — Olympia Fields (Rich Central) 54, Marion (H.S.) 12
Game 11 — Country Club Hills (Hillcrest) 31, Peoria (H.S.) 12
Game 12 — Chatham (Glenwood) 29, Mahomet (M.-Seymour) 8

Game 13 — Peoria (Richwoods) 15, Troy (Triad) 13
Game 14 — Morton 41, Centralia (H.S.) 33
Game 15 — Washington 42, Tinley Park (H.S.) 18
Game 16 — Decatur (MacArthur) 34, Peoria (Notre Dame) 33

Class 6A

Game 1 — Crystal Lake (Prairie Ridge) 61, Crystal Lake (Central) 24
Game 2 — Cary (C.-Grove) 42, Chicago (St. Ignatius) 14
Game 3 — Villa Park (Willowbrook) 44, Deerfield (H.S.) 21
Game 4 — DeKalb 38, Lombard (Montini) 28

Game 5 — Lake Forest (H.S.) 35, Riverside (R.-Brookfield) 10
Game 6 — Hoffman Estates (H.S.) 34, Chicago (De La Salle) 0
Game 7 — Belvidere (North) 20, Rockford (Auburn) 7
Game 8 — Grayslake (North) 42, Chicago (Mather) 0

Game 9 — Darien (Hinsdale South) 28, Crete (C.-Monee) 20
Game 10 — Burbank (St. Laurence) 48, Quincy (Sr.) 28
Game 11 — New Lenox (Providence Catholic) 31, Oak Lawn (Richards) 12
Game 12 — Normal (Community West) 43, Blue Island (Eisenhower) 30

Game 13 — LaGrange Park (Nazareth Academy) 55, Springfield (H.S.) 37
Game 14 — Danville (H.S.) 41, Lansing (Thornton Fractional South) 14
Game 15 — Aurora (Marmion Academy) 34, Palos Heights (Shepard) 7
Game 16 — Springfield (Sacred Heart-Griffin) 56, Chicago (Hubbard) 13

Class 7A

Game 1 — Rockton (Hononegah) 42, Machesney Park (Harlem) 21
Game 2 — Lisle (Benet Academy) 35, Des Plaines (Maine West) 13
Game 3 — Arlington Heights (Hersey) 28, Rolling Meadows 6
Game 4 — New Lenox (Lincoln-Way Central) 58, Rockford (East) 0

Game 5 — Batavia 21, Carol Stream (Glenbard North) 7
Game 6 — Wheaton (North) 35, Oak Park (Fenwick) 7
Game 7 — Alton (Sr.) 32, Chicago (Lincoln Park) 12
Game 8 — New Lenox (Lincoln-Way West) 14, Algonquin (Jacobs) 7

Game 9 — Normal (Community) 42, Downers Grove (North) 0
Game 10 — Chicago (Mt. Carmel) 52, Moline (H.S.) 7
Game 11 — East St. Louis (Sr.) 62, Libertyville 7
Game 12 — Buffalo Grove 17, Belleville (West) 7

Game 13 — Lake Zurich 42, Schaumburg (H.S.) 6
Game 14 — Plainfield (North) 41, Tinley Park (Andrew) 6
Game 15 — St. Charles (North) 31, Highland Park 13
Game 16 — Chicago (St. Rita) 31, Chicago (Simeon) 14

Class 8A

Game 1 — Frankfort (Lincoln-Way East) 44, Joliet (West) 0
Game 2 — St. Charles (East) 24, Oswego (East) 14
Game 3 — Glen Ellyn (Glenbard West) 42, Chicago Heights (Bloom Twp.) 12
Game 4 — Oswego (H.S.) 28, Naperville (North) 14

Game 5 — Flossmoor (Homewood-F.) 28, Roselle (Lake Park) 7
Game 6 — Naperville (Central) 35, Aurora (West Aurora) 14
Game 7 — Park Ridge (Maine South) 58, Evanston (Twp.) 7
Game 8 — Gurnee (Warren) 28, Bolingbrook 14

Game 9 — Barrington 48, Glenview (Glenbrook South) 3
Game 10 — Minooka 22, Niles (Notre Dame) 19 (OT)
Game 11 — Edwardsville (H.S.) 42, Huntley 38
Game 12 — Palatine (H.S.) 24, South Elgin 3

Game 13 — Chicago (Marist) 44, Oak Park (O.P.-River Forest) 0
Game 14 — Chicago (Curie) 46, LaGrange (Lyons) 28
Game 15 — Wilmette (Loyola Academy) 35, Winnetka (New Trier) 32
Game 16 — Hinsdale (Central) 33, Lincolnshire (Stevenson) 21

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*