Home | Sports | Fall Sports | Football | 2017 IHSA Football Quarterfinal Pairings

2017 IHSA Football Quarterfinal Pairings

Class 1A
#1 Lena (L.-Winslow) (11-0) at #5 Freeport (Aquin) (9-2) Sat., Nov. 11, 1:00 pm
#10 Princeville (9-2) at #3 Forreston (10-1) Sat., Nov. 11, 4:30 pm
#4 Carrollton (10-1) at #1 Tuscola (11-0) Sat., Nov. 11, 2:00 pm
#6 Athens (9-2) at #2 Bridgeport (Red Hill) (11-0) Sat., Nov. 11, 2:00 pm

Class 2A
#1 Sterling (Newman Central Catholic) (11-0) vs. #4 Orion (9-2) at Sterling (H.S.) Sat., Nov. 11, 1:00 pm
#14 El Paso (E.P.-Gridley) (7-4) at #2 Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) (11-0) Sat., Nov. 11, 2:00 pm
#1 Hamilton [West Hancock Coop] (11-0) vs. #4 Maroa (M.-Forsyth) (10-1) at Warsaw Sat., Nov. 11, 1:00 pm
#6 Shelbyville (9-2) at #2 Westville (11-0) Sat., Nov. 11, 1:00 pm

Class 3A
#8 Wilmington (10-1) at #5 Elmhurst (IC Catholic) (10-1) Sat., Nov. 11, 5:00 pm
#3 Byron (11-0) at #2 Williamsville (11-0) Sat., Nov. 11, 2:00 pm
#16 Pleasant Plains (8-3) at #5 Carlinville (10-1) Sat., Nov. 11, 2:00 pm
#3 Anna (A.-Jonesboro) (11-0) at #15 Vandalia (8-3) Sat., Nov. 11, 2:00 pm

Class 4A
#8 Rochelle (8-3) at #5 Morris (9-2) Sat., Nov. 11, 2:00 pm
#2 Chicago (Raby) (10-1) vs. #3 Dixon (H.S.) (10-1) at Chicago (Hanson Stadium) Sat., Nov. 11, 6:00 pm
#4 Herrin (H.S.) (10-1) at #1 Rochester (11-0) Sat., Nov. 11, 4:00 pm
#3 Herscher (10-1) at #2 Highland (11-0) Sat., Nov. 11, 5:00 pm

Class 5A
#1 Chicago (Phillips) (11-0) vs. #4 Lemont (H.S.) (10-1) at Chicago (Gately Stadium) Sat., Nov. 11, 1:00 pm
#2 Sterling (H.S.) (11-0) at #14 Woodstock (Marian) (7-4) Sat., Nov. 11, 1:00 pm
#4 Country Club Hills (Hillcrest) (9-2) at #1 Dunlap (11-0) Sat., Nov. 11, 4:00 pm
#3 Washington (9-2) at #15 Peoria (Richwoods) (7-4) Sat., Nov. 11, 2:00 pm

Class 6A
#4 Villa Park (Willowbrook) (10-1) at #1 Crystal Lake (Prairie Ridge) (11-0) Sat., Nov. 11, 1:00 pm
#7 Hoffman Estates (H.S.) (9-2) at #14 Belvidere (North) (7-4) Sat., Nov. 11, 4:00 pm
#13 New Lenox (Providence Catholic) (7-4) at #8 Burbank (St. Laurence) (8-3) Sat., Nov. 11, 2:00 pm
#2 LaGrange Park (Nazareth Academy) (10-1) at #6 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (9-2) Sat., Nov. 11, 2:00 pm

Class 7A
#17 Lisle (Benet Academy) (8-3) at #9 New Lenox (Lincoln-Way Central) (10-1) Sat., Nov. 11, 1:00 pm
#4 Batavia (10-1) at #12 New Lenox (Lincoln-Way West) (9-2) Sat., Nov. 11, 1:00 pm
#18 Chicago (Mt. Carmel) (8-3) vs. #7 East St. Louis (Sr.) (10-1) at Chicago (Gately Stadium) Sat., Nov. 11, 5:00 pm
#3 Lake Zurich (11-0) at #11 Chicago (St. Rita) (9-2) Sat., Nov. 11, 5:00 pm

Class 8A
#9 Oswego (H.S.) (10-1) at #1 Frankfort (Lincoln-Way East) (11-0) Sat., Nov. 11, 6:00 pm
#13 Naperville (Central) (9-2) at #5 Park Ridge (Maine South) (10-1) Sat., Nov. 11, 1:00 pm
#15 Minooka (9-2) at #26 Edwardsville (H.S.) (8-3) Sat., Nov. 11, 4:00 pm
#6 Wilmette (Loyola Academy) (10-1) at #3 Chicago (Marist) (11-0) Sat., Nov. 11, 7:00 pm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*