July 23, 2014

2012 Class 1A – 4A Football Playoff Pairings

Class 1A Pairings

First Round

Game 1 — #16 Biggsville (West Central) (5-4) at #1 Stockton (9-0), TBA
Game 2 — #9 Galena (H.S.) (6-3) at #8 East Dubuque (6-3), TBA
Game 3 — #13 Chicago (Hales Franciscan) (6-3) at #4 Freeport (Aquin) (8-1), TBA
Game 4 — #12 Abingdon (6-3) at #5 Lena (L.-Winslow) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Chicago (Luther North) (5-4) at #2 Ottawa (Marquette) (9-0), TBA
Game 6 — #10 Hebron (Alden-H.) [Coop] (6-3) at #7 Forreston (7-2), TBA
Game 7 — #14 Warren (5-4) at #3 Mooseheart (8-1), TBA
Game 8 — #11 Monmouth (United) (6-3) at #6 Toulon (Stark County) (7-2), TBA

Game 9 — #16 Mt. Sterling (Brown County) (5-4) at #1 LeRoy (9-0), TBA
Game 10 — #9 Flanagan (F.-Cornell) [F.C.-Woodland Coop] (7-2) at #8 Colfax (Ridgeview) (7-2), TBA
Game 11 — #13 Mt. Olive (6-3) at #4 Concord (Triopia) [Coop] (8-1), TBA
Game 12 — #12 Milford [Coop] (6-3) at #5 Moweaqua (Central A & M) (8-1), TBA

Game 13 — #15 Dupo (6-3) at #2 Maroa (M.-Forsyth) (8-1), TBA
Game 14 — #10 Winchester [West Central Coop] (6-3) at #7 Villa Grove (8-1), TBA
Game 15 — #14 Toledo (Cumberland) (6-3) at #3 Carrollton (8-1), TBA
Game 16 — #11 Oblong (6-3) at #6 Sidell (Jamaica) [Salt Fork Coop] (8-1), TBA

Class 2A Pairings
First Round

Game 1 — #8 Orion (5-4) at #1 Lanark (Eastland) [E.-Pearl City Coop] (9-0), TBA
Game 2 — #5 Winnetka (North Shore Country Day) (7-2) at #4 Amboy [A.-LaMoille Coop] (7-2), TBA
Game 3 — #7 Morrison (6-3) at #2 Aledo (Mercer County) (9-0), TBA
Game 4 — #6 Taylor Ridge (Rockridge) (7-2) at #3 Rockford (Lutheran) (8-1), TBA

Game 5 — #8 Momence (6-3) at #1 Clifton (Central) (8-1), TBA
Game 6 — #5 Carthage (Illini West) (7-2) at #4 Tremont (8-1), TBA
Game 7 — #7 Havana (6-3) at #2 Downs (Tri-Valley) (8-1), TBA
Game 8 — #6 Watseka (6-3) at #3 Kewanee (Wethersfield) [Annawan-W. Coop] (8-1), TBA

Game 9 — #16 Georgetown (G.-Ridge Farm) [G.R.F.-Chrisman Coop] (6-3) at #1 Bismarck (B.-Henning) (9-0), TBA
Game 10 — #9 Johnston City (7-2) at #8 DuQuoin (H.S.) (7-2), TBA
Game 11 — #13 Argenta (A.-Oreana) (6-3) at #4 Camp Point (Central) [C.-Southeastern Coop] (9-0), TBA
Game 12 — #12 Lawrenceville (7-2) at #5 Cerro Gordo [C.G.-Bement Coop] (9-0), TBA

Game 13 — #15 Belleville (Althoff Catholic) (6-3) at #2 Chester (9-0), TBA
Game 14 — #10 Athens [Coop] (7-2) at #7 Beardstown (8-1), TBA
Game 15 — #14 Carmi (C.-White County) (6-3) at #3 Casey (C.-Westfield) (9-0), TBA
Game 16 — #11 Arthur (A.-Lovington) [Coop] (7-2) at #6 Carlinville (8-1), TBA

3A Pairings
First Round

Game 1 — #16 Champaign (St. Thomas More) (5-4) at #1 Elmwood [E.-Brimfield Coop] (9-0), TBA
Game 2 — #9 Winnebago (7-2) at #8 Farmington (7-2), TBA
Game 3 — #13 Chicago (Raby) (6-2) at #4 Aurora (A. Christian) (8-1), TBA
Game 4 — #12 Elmhurst (Immaculate Conception) (6-3) at #5 Poplar Grove (North Boone) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Erie [E.-Prophetstown Coop] (5-4) at #2 Sterling (Newman Central Catholic) (9-0), TBA
Game 6 — #10 Peru (St. Bede) (7-2) at #7 Monmouth (M.-Roseville) (7-2), TBA
Game 7 — #14 Aurora (Central Catholic) (6-3) at #3 St. Joseph (S.J.-Ogden) (8-1), TBA
Game 8 — #11 Wilmington (7-2) at #6 Byron (7-2), TBA

Game 9 — #8 Virden (North Mac) (5-4) at #1 Williamsville (9-0), TBA
Game 10 — #5 Monticello (7-2) at #4 Nokomis [Coop] (8-1), TBA
Game 11 — #7 Pana (H.S.) (5-4) at #2 Tolono (Unity) (8-1), TBA
Game 12 — #6 Auburn (6-3) at #3 Pleasant Plains (8-1), TBA

Game 13 — #8 Anna (A.-Jonesboro) (6-3) at #1 Greenville (8-1), TBA
Game 14 — #5 Sesser (S.-Valier) [Coop] (6-3) at #4 Vienna [V.-Goreville Coop] (6-3), TBA
Game 15 — #7 Robinson (6-3) at #2 Benton (8-1), TBA
Game 16 — #6 Carterville (6-3) at #3 Vandalia (7-2), TBA

4A Pairings
First Round

Game 1 — #8 Chicago (Marshall) (6-2) at #1 Chicago (VOISE Academy) [Austin Coop] (8-0), TBA
Game 2 — #5 Chicago (Brooks) (6-2) at #4 Chicago (Payton) (7-1), TBA
Game 3 — #7 Evergreen Park (6-3) at #2 North Chicago (7-2), TBA
Game 4 — #6 Richmond (R.-Burton) (6-3) at #3 Chicago (Harper) (7-1), TBA

Game 5 — #8 Manteno (5-4) at #1 Rock Island (Alleman) (8-1), TBA
Game 6 — #5 Plano (6-3) at #4 Stillman Valley (6-3), TBA
Game 7 — #7 Peotone (5-4) at #2 Coal City (8-1), TBA
Game 8 — #6 Geneseo (5-4) at #3 Sandwich (6-3), TBA

Game 9 — #8 Quincy (Notre Dame) (5-4) at #1 Macomb (8-1), TBA
Game 10 — #5 Peoria (Notre Dame) (6-3) at #4 Fairbury (Prairie Central) (7-2), TBA
Game 11 — #7 Mahomet (M.-Seymour) (6-3) at #2 Rochester (8-1), TBA
Game 12 — #6 Bloomington (Central Catholic) (6-3) at #3 Charleston (8-1), TBA

Game 13 — #8 Herrin (H.S.) (5-4) at #1 Harrisburg (8-1), TBA
Game 14 — #5 Mt. Carmel (6-3) at #4 Columbia (8-1), TBA
Game 15 — #7 Waterloo (H.S.) (5-4) at #2 Alton (Marquette) (8-1), TBA
Game 16 — #6 Breese (Mater Dei) (6-3) at #3 Olney (East Richland) (8-1), TBA