September 21, 2014

2012 Class 5A – 8A Football Playoff Pairings

 

First Round

Game 1 — #16 Belvidere (H.S.) (5-4) at #1 Maple Park (Kaneland) (9-0), TBA
Game 2 — #9 New Lenox (Lincoln-Way West) (6-3) at #8 Rochelle (6-3), TBA
Game 3 — #13 Tinley Park (H.S.) (5-4) at #4 Chicago (Westinghouse College Prep) (7-2), TBA
Game 4 — #12 Joliet (Catholic Academy) (5-4) at #5 Elmwood Park (7-2), TBA

Game 5 — #15 Wauconda (5-4) at #2 Woodstock (Marian) (9-0), TBA
Game 6 — #10 Sterling (H.S.) (6-3) at #7 Woodstock (North) (6-3), TBA
Game 7 — #14 Midlothian (Bremen) (5-4) at #3 Lombard (Montini) (7-2), TBA
Game 8 — #11 Chicago (King) (6-2) at #6 Sycamore (H.S.) (6-3), TBA

Game 9 — #8 Galesburg (H.S.) (5-4) at #1 Normal (University) (9-0), TBA
Game 10 — #5 Washington (7-2) at #4 Metamora (7-2), TBA
Game 11 — #7 Park Forest (Rich East) (6-3) at #2 Morris (8-1), TBA
Game 12 — #6 East Peoria (7-2) at #3 Urbana (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 — #8 Mattoon (5-4) at #1 Jerseyville (Jersey) (9-0), TBA
Game 14 — #5 Marion (H.S.) (7-2) at #4 Chatham (Glenwood) (7-2), TBA
Game 15 — #7 Jacksonville (H.S.) (5-4) at #2 Centralia (H.S.) (9-0), TBA
Game 16 — #6 Highland (5-4) at #3 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (8-1), TBA

6A Pairings

First Round

Game 1 — #16 Rockford (Auburn) (5-4) at #1 Cary (C.-Grove) (9-0), TBA
Game 2 — #9 Glen Ellyn (Glenbard South) (6-3) at #8 Chicago (St. Patrick) (6-3), TBA
Game 3 — #13 Chicago (Hyde Park) (6-2) at #4 Crystal Lake (Central) (7-2), TBA
Game 4 — #12 Chicago (Lake View) (6-2) at #5 Fox Lake (Grant) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Arlington Heights (St. Viator) (5-4) at #2 Lake Villa (Lakes) (8-1), TBA
Game 6 — #10 Lake Forest (H.S.) (6-3) at #7 Rolling Meadows (7-2), TBA
Game 7 — #14 Niles (Notre Dame) (5-4) at #3 Grayslake (North) (8-1), TBA
Game 8 — #11 Chicago (Steinmetz) (6-2) at #6 Chicago (Foreman) (7-1), TBA

Game 9 — #8 Darien (Hinsdale South) (6-3) at #1 Oak Forest (8-1), TBA
Game 10 — #5 Palos Heights (Shepard) (6-3) at #4 Chicago (Perspectives Charter/Leadership) [Coop] (7-2), TBA
Game 11 — #7 Frankfort (Lincoln-Way North) (6-3) at #2 Oak Lawn (Richards) (8-1), TBA
Game 12 — #6 Chicago (Morgan Park) (6-3) at #3 Lemont (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 — #8 Springfield (H.S.) (5-4) at #1 Crete (C.-Monee) (9-0), TBA
Game 14 — #5 Bloomington (H.S.) (7-2) at #4 Peoria (Richwoods) (7-2), TBA
Game 15 — #7 Normal (Community) (6-3) at #2 Ottawa (Twp.) (9-0), TBA
Game 16 — #6 Normal (Community West) (6-3) at #3 Rock Island (H.S.) (7-2), TBA

7A Pairings

First Round

Game 1 — #16 Elk Grove Village (E.G.) (5-4) at #1 Glen Ellyn (Glenbard West) (9-0), TBA
Game 2 — #9 Libertyville (7-2) at #8 Machesney Park (Harlem) (7-2), TBA
Game 3 — #13 Mt. Prospect (Prospect) (6-3) at #4 Northbrook (Glenbrook North) (8-1), TBA
Game 4 — #12 St. Charles (East) (6-3) at #5 Wheaton (North) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Algonquin (Jacobs) (5-4) at #2 Rockford (Boylan Catholic) (9-0), TBA
Game 6 — #10 Huntley (6-3) at #7 Oak Park (Fenwick) (7-2), TBA
Game 7 — #14 Villa Park (Willowbrook) (6-3) at #3 Rockton (Hononegah) (8-1), TBA
Game 8 — #11 Crystal Lake (South) (6-3) at #6 Lake Zurich (7-2), TBA

Game 9 — #8 Downers Grove (North) (5-4) at #1 Batavia (9-0), TBA
Game 10 — #5 Harvey (Thornton) (7-2) at #4 Lansing (Thornton Fractional South) (7-2), TBA
Game 11 — #7 Tinley Park (Andrew) (6-3) at #2 Lisle (Benet Academy) (8-1), TBA
Game 12 — #6 Plainfield (North) (7-2) at #3 Oswego (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 — #8 Plainfield (Central) (6-3) at #1 Frankfort (Lincoln-Way East) (9-0), TBA
Game 14 — #5 Bradley (B.-Bourbonnais) (6-3) at #4 New Lenox (Providence Catholic) (7-2), TBA
Game 15 — #7 Pekin (6-3) at #2 Edwardsville (H.S.) (8-1), TBA
Game 16 — #6 Belleville (West) (6-3) at #3 East St. Louis (Sr.) (7-2), TBA

8A Pairings

First Round

Game 1 — #16 Chicago (Lane) (5-3) at #1 Park Ridge (Maine South) (9-0), TBA
Game 2 — #9 Winnetka (New Trier) (6-3) at #8 Hoffman Estates (Conant) (6-3), TBA
Game 3 — #13 Palatine (Fremd) (5-4) at #4 Carol Stream (Glenbard North) (8-1), TBA
Game 4 — #12 Gurnee (Warren) (5-4) at #5 Lincolnshire (Stevenson) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Evanston (Twp.) (5-4) at #2 Wilmette (Loyola Academy) (8-1), TBA
Game 6 — #10 Bartlett (6-3) at #7 Franklin Park-Northlake (Leyden) (7-2), TBA
Game 7 — #14 Skokie (Niles West) (5-4) at #3 Palatine (H.S.) (8-1), TBA
Game 8 — #11 Glenview (Glenbrook South) (5-4) at #6 Schaumburg (H.S.) (7-2), TBA

Game 9 — #16 Naperville (North) (5-4) at #1 Naperville (Neuqua Valley) (9-0), TBA
Game 10 — #9 Bolingbrook (7-2) at #8 Orland Park (Sandburg) (7-2), TBA
Game 11 — #13 Hillside (Proviso West) (6-3) at #4 Aurora (Waubonsie Valley) (8-1), TBA
Game 12 — #12 Oak Park (O.P.-River Forest) (6-3) at #5 Hinsdale (Central) (7-2), TBA

Game 13 — #15 LaGrange (Lyons) (5-4) at #2 Chicago (Marist) (8-1), TBA
Game 14 — #10 O’Fallon (H.S.) (7-2) at #7 Flossmoor (Homewood-F.) (7-2), TBA
Game 15 — #14 Chicago (Brother Rice) (5-4) at #3 Chicago (Mt. Carmel) (8-1), TBA
Game 16 — #11 Chicago Heights (Bloom Twp.) (6-3) at #6 Chicago (Simeon) (7-1), TBA