2019 Illinois High School Football Pairings – All Classes

2019 Illinois High School Football Pairings – All Classes

Class 1A

Game 1 — #16 Lewistown (5-4) at #1 Kewanee (Wethersfield) [A.-Wethersfield Coop] (9-0), TBA
Game 2 — #9 Forreston (7-2) at #8 Ottawa (Marquette) (7-2), TBA
Game 3 — #13 Cambridge [Ridgewood Coop] (6-3) at #4 Morrison (9-0), TBA
Game 4 — #12 Abingdon (A.-Avon) (6-3) at #5 Kirkland (Hiawatha) (8-1), TBA
Game 5 — #15 Aurora (A. Christian) (5-4) at #2 Lena (L.-Winslow) (9-0), TBA
Game 6 — #10 Orangeville (6-3) at #7 Chicago (C. Hope Academy) (7-2), TBA
Game 7 — #14 Fulton (H.S.) (5-4) at #3 Freeport (Aquin) (9-0), TBA
Game 8 — #11 Stockton (6-3) at #6 Princeville (7-2), TBA
Game 9 — #16 Havana (5-4) at #1 Moweaqua (Central A & M) (9-0), TBA
Game 10 — #9 Toledo (Cumberland) (6-3) at #8 Fisher (7-2), TBA
Game 11 — #13 Oakland [Tri-County Coop] (5-4) at #4 Arcola (7-2), TBA
Game 12 — #12 Mt. Sterling (Brown County) (5-4) at #5 Greenfield [G.-Northwestern Coop] (7-2), TBA
Game 13 — #15 White Hall (North Greene) (5-4) at #2 Argenta (A.-Oreana) (8-1), TBA
Game 14 — #10 Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond) (6-3) at #7 Carrollton (7-2), TBA
Game 15 — #14 Catlin (Salt Fork) (5-4) at #3 Camp Point (Central) (8-1), TBA
Game 16 — #11 Casey (C.-Westfield) (6-3) at #6 Athens (7-2), TBA

Class 2A

Game 1 — #16 Rockford (R. Christian) (5-4) at #1 Knoxville (9-0), TBA
Game 2 — #9 Tremont (6-3) at #8 Watseka (6-3), TBA
Game 3 — #13 Orion (5-4) at #4 Sterling (Newman Central Catholic) (8-1), TBA
Game 4 — #12 Rushville (R.-Industry) (6-3) at #5 Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) (8-1), TBA
Game 5 — #15 Savanna (West Carroll) (5-4) at #2 Minonk (Fieldcrest) (9-0), TBA
Game 6 — #10 Chicago (Orr) (6-2) at #7 Elgin (St. Edward) (6-3), TBA
Game 7 — #14 Mendon (Unity) [Coop] (5-4) at #3 Clifton (Central) (9-0), TBA
Game 8 — #11 Palos Heights (Chicago Christian) (6-3) at #6 Aledo (Mercer County) (6-3), TBA
Game 9 — #16 Red Bud (5-4) at #1 Pana (H.S.) (8-1), TBA
Game 10 — #9 Nokomis [Coop] (7-2) at #8 Fithian (Oakwood) (7-2), TBA
Game 11 — #13 Eldorado (5-4) at #4 Bismarck (B.-Henning-Rossville-Alvin) (8-1), TBA
Game 12 — #12 Villa Grove [V.G.-Heritage Coop] (5-4) at #5 Nashville (8-1), TBA
Game 13 — #15 Sesser (S.-Valier) [Coop] (5-4) at #2 Maroa (M.-Forsyth) (8-1), TBA
Game 14 — #10 Auburn (6-3) at #7 Chester (7-2), TBA
Game 15 — #14 McLeansboro (Hamilton County) (5-4) at #3 Decatur (St. Teresa) (8-1), TBA
Game 16 — #11 Flora (6-3) at #6 Tuscola (7-2), TBA

Class 3A

Game 1 — #16 Poplar Grove (North Boone) (5-4) at #1 Princeton (8-1), TBA
Game 2 — #9 Spring Valley (Hall) (6-3) at #8 Peotone (6-3), TBA
Game 3 — #13 Seneca (5-4) at #4 Farmington (7-2), TBA
Game 4 — #12 Chicago (Carver) (6-2) at #5 Paxton (P.-Buckley-Loda) (7-2), TBA
Game 5 — #15 Rock Island (Alleman) (5-4) at #2 Byron (8-1), TBA
Game 6 — #10 Chicago (Harlan) (6-2) at #7 Durand [Du-Pec Coop] (6-3), TBA
Game 7 — #14 Lisle (Sr.) (5-4) at #3 Wilmington (8-1), TBA
Game 8 — #11 Chicago (Dunbar) (6-2) at #6 Eureka (7-2), TBA
Game 9 — #16 Newton (5-4) at #1 Beardstown (9-0), TBA
Game 10 — #9 Quincy (Notre Dame) (6-3) at #8 Greenville (7-2), TBA
Game 11 — #13 Alton (Marquette) (5-4) at #4 Fairfield (9-0), TBA
Game 12 — #12 West Frankfort (Frankfort) (6-3) at #5 Breese (Mater Dei) (8-1), TBA
Game 13 — #15 St. Joseph (S.J.-Ogden) (5-4) at #2 Williamsville (9-0), TBA
Game 14 — #10 Monticello (6-3) at #7 DuQuoin (H.S.) (8-1), TBA
Game 15 — #14 Virden (North Mac) (5-4) at #3 Vandalia (9-0), TBA
Game 16 — #11 Carlinville (6-3) at #6 Mt. Carmel (8-1), TBA

Class 4A

Game 1 — #16 Chicago (Phoenix) (3-4) at #1 Coal City (9-0), TBA
Game 2 — #9 Chicago (Agricultural Science) (6-2) at #8 Kewanee (H.S.) (6-3), TBA
Game 3 — #13 Chicago (Clark) (5-3) at #4 Wheaton (St. Francis) (8-1), TBA
Game 4 — #12 North Chicago (5-4) at #5 Genoa (G.-Kingston) (8-1), TBA
Game 5 — #15 Chicago (Urban Prep/Bronzeville) (4-5) at #2 Richmond (R.-Burton) (9-0), TBA
Game 6 — #10 Manteno (5-4) at #7 Marengo (7-2), TBA
Game 7 — #14 Chicago (Sullivan) (5-3) at #3 Elmhurst (IC Catholic) (8-1), TBA
Game 8 — #11 Dixon (H.S.) (5-4) at #6 Stillman Valley (8-1), TBA
Game 9 — #16 Taylorville (5-4) at #1 Chillicothe (Illinois Valley Central) (9-0), TBA
Game 10 — #9 Murphysboro [Coop] (7-2) at #8 Bethalto (Civic Memorial) (7-2), TBA
Game 11 — #13 Clinton (6-3) at #4 Tolono (Unity) (8-1), TBA
Game 12 — #12 Kankakee (McNamara) (6-3) at #5 Paris (8-1), TBA
Game 13 — #15 Roxana (5-4) at #2 Columbia (9-0), TBA
Game 14 — #10 Fairbury (Prairie Central) (7-2) at #7 Olney (Richland County) (7-2), TBA
Game 15 — #14 Breese (Central) (5-4) at #3 Effingham (H.S.) (8-1), TBA
Game 16 — #11 Salem (7-2) at #6 Benton (8-1), TBA

Class 5A

Game 1 — #16 Chicago Heights (Marian) (5-4) at #1 Sterling (H.S.) (9-0), TBA
Game 2 — #9 Glen Ellyn (Glenbard South) (6-3) at #8 Chicago (St. Rita) (6-3), TBA
Game 3 — #13 Burbank (St. Laurence) (5-4) at #4 Country Club Hills (Hillcrest) (8-1), TBA
Game 4 — #12 Oak Park (Fenwick) (5-4) vs. #5 Chicago (Payton) (8-0) at TBA, TBA
Game 5 — #15 Chicago (Hyde Park) (5-3) at #2 Rockford (Boylan Catholic) (9-0), TBA
Game 6 — #10 Aurora (Marmion Academy) (6-3) vs. #7 Chicago (Amundsen) (7-1) at TBA, TBA
Game 7 — #14 Evergreen Park (5-4) at #3 Sycamore (H.S.) (8-1), TBA
Game 8 — #11 Elmwood Park (6-3) at #6 Lombard (Montini) (7-2), TBA
Game 9 — #16 Decatur (MacArthur) (5-4) at #1 Mt. Zion (9-0), TBA
Game 10 — #9 Joliet (Catholic Academy) (6-3) at #8 Morton (7-2), TBA
Game 11 — #13 Peoria (Notre Dame) (6-3) at #4 Kankakee (Sr.) (8-1), TBA
Game 12 — #12 Mascoutah (6-3) at #5 Carbondale (H.S.) (8-1), TBA
Game 13 — #15 LaSalle (L.-Peru) (5-4) at #2 Rochester (8-1), TBA
Game 14 — #10 Highland (6-3) at #7 Cahokia (H.S.) (7-2), TBA
Game 15 — #14 Troy (Triad) (6-3) at #3 Marion (H.S.) (8-1), TBA
Game 16 — #11 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (6-3) at #6 Morris (7-2), TBA

Class 6A

Game 1 — #16 Grayslake (North) (5-4) at #1 Crystal Lake (Prairie Ridge) (8-1), TBA
Game 2 — #9 Lake Villa (Lakes) (6-3) vs. #8 Chicago (Simeon) (6-1) at TBA, TBA
Game 3 — #13 Chicago (St. Ignatius) (5-4) at #4 Cary (C.-Grove) (7-2), TBA
Game 4 — #12 Chicago (Mather) (6-2) at #5 Antioch (7-2), TBA
Game 5 — #15 Crystal Lake (South) (5-4) at #2 Deerfield (H.S.) (7-2), TBA
Game 6 — #10 Riverside (R.-Brookfield) (6-3) vs. #7 Chicago (Kenwood) (7-1) at TBA, TBA
Game 7 — #14 Lake Forest (H.S.) (5-4) at #3 Belvidere (North) (7-2), TBA
Game 8 — #11 Crystal Lake (Central) (6-3) at #6 Maple Park (Kaneland) (7-2), TBA
Game 9 — #16 Chicago (Morgan Park) (5-3) at #1 East St. Louis (Sr.) (9-0), TBA
Game 10 — #9 Rock Island (H.S.) (7-2) at #8 Dunlap (7-2), TBA
Game 11 — #13 Washington (6-3) at #4 Oak Lawn (Richards) (8-1), TBA
Game 12 — #12 Palos Heights (Shepard) (6-3) at #5 Peoria (H.S.) (8-1), TBA
Game 13 — #15 Danville (H.S.) (6-3) at #2 Chatham (Glenwood) (9-0), TBA
Game 14 — #10 Springfield (H.S.) (7-2) at #7 Lemont (H.S.) (7-2), TBA
Game 15 — #14 Midlothian (Bremen) (6-3) at #3 Crete (C.-Monee) (9-0), TBA
Game 16 — #11 New Lenox (Providence Catholic) (6-3) at #6 Normal (Community West) (7-2), TBA

Class 7A

Game 1 — #32 Blue Island (Eisenhower) (5-4) at #1 Chicago (Mt. Carmel) (9-0), TBA
Game 2 — #17 Lisle (Benet Academy) (6-3) at #16 Carol Stream (Glenbard North) (6-3), TBA
Game 3 — #25 New Lenox (Lincoln-Way West) (5-4) vs. #8 Chicago (Phillips) (7-1) at TBA, TBA
Game 4 — #24 Burbank (Reavis) (6-3) at #9 Normal (Community) (7-2), TBA
Game 5 — #29 Rockford (Auburn) (5-4) at #4 Arlington Heights (Hersey) (8-1), TBA
Game 6 — #20 Lake Zurich (6-3) at #13 Tinley Park (Andrew) (7-2), TBA
Game 7 — #28 Moline (H.S.) (5-4) at #5 Villa Park (Willowbrook) (8-1), TBA
Game 8 — #21 Lansing (Thornton Fractional South) (6-3) at #12 Yorkville (H.S.) (7-2), TBA
Game 9 — #31 Libertyville (5-4) at #2 LaGrange Park (Nazareth Academy) (9-0), TBA
Game 10 — #18 Pekin (6-3) at #15 Harvey (Thornton) (7-2), TBA
Game 11 — #26 South Holland (Thornwood) (5-4) at #7 Batavia (7-2), TBA
Game 12 — #23 Fox Lake (Grant) (6-3) at #10 Rockton (Hononegah) (7-2), TBA
Game 13 — #30 Chicago (Lincoln Park) (5-3) at #3 Rolling Meadows (9-0), TBA
Game 14 — #19 DeKalb (6-3) at #14 Mt. Prospect (Prospect) (7-2), TBA
Game 15 — #27 Downers Grove (North) (5-4) at #6 Des Plaines (Maine West) (8-1), TBA
Game 16 — #22 Wheaton (W. Warrenville South) (6-3) at #11 Machesney Park (Harlem) (7-2), TBA

Class 8A

Game 1 — #32 Joliet (West) (4-5) at #1 Minooka (9-0), TBA
Game 2 — #17 St. Charles (East) (7-2) at #16 Edwardsville (H.S.) (7-2), TBA
Game 3 — #25 Oswego (East) (5-4) at #8 South Elgin (8-1), TBA
Game 4 — #24 Chicago (Brother Rice) (5-4) at #9 Bartlett (8-1), TBA
Game 5 — #29 Plainfield (East) (5-4) at #4 Gurnee (Warren) (9-0), TBA
Game 6 — #20 Plainfield (North) (6-3) at #13 Palatine (Fremd) (7-2), TBA
Game 7 — #28 Elgin (H.S.) (5-4) at #5 Oswego (H.S.) (8-1), TBA
Game 8 — #21 Bolingbrook (6-3) at #12 Hinsdale (Central) (8-1), TBA
Game 9 — #31 Downers Grove (South) (5-4) at #2 Glen Ellyn (Glenbard West) (9-0), TBA
Game 10 — #18 Wilmette (Loyola Academy) (6-3) at #15 Park Ridge (Maine South) (7-2), TBA
Game 11 — #26 Chicago (Taft) (5-3) at #7 Huntley (8-1), TBA
Game 12 — #23 Chicago (Marist) (5-4) at #10 Lombard (Glenbard East) (8-1), TBA
Game 13 — #30 Plainfield (South) (5-4) at #3 Frankfort (Lincoln-Way East) (9-0), TBA
Game 14 — #19 Barrington (6-3) at #14 Niles (Notre Dame) (7-2), TBA
Game 15 — #27 Chicago (Curie) (5-3) at #6 Flossmoor (Homewood-F.) (8-1), TBA
Game 16 — #22 Hoffman Estates (Conant) (6-3) at #11 Naperville (Neuqua Valley) (8-1), TBA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

AP High School Football Rankings – Week 10

The Illlinois high school football AP polls are out. Here are the latest rankings of ...